ÖDEME SEÇENEKLERİM NELERDİR?

 

1.Kredi Kartı: Peşin Fiyatına tek çekim veya 9 aya kadar taksit imkanı.

2. Banka Havalesi veya EFT

4. Bankamatik Kartıyla Ödeme

5.Teslimatta Ödeme

 

TESLİMATTA ÖDEME ŞEKLİNDE ALIŞVERİŞ YAPMAK İSTİYORUM, SİPARİŞİMİ TESLİM ALAMAMAM DURUMUNDA YASAL SORUMLULUĞUM VAR MI?

 

Teslimatta Ödeme Metodu ile alışveriş yapan müşterilerimizin siparişleri, müşteri hizmetlerimiz tarafından telefonla aranılıp sipariş onayı alındıktan sonra işleme konulmaktadır. Teslimatta ödeme metodu ile sipariş veren müşterimiz cayma hakkını siparişleri kargoya verildikten sonra kullandığı taktirde, web sitemizde beyan edilen gidiş ve dönüş kargo bedelleri ile gidiş-dönüş tahsilatlı gönderi masraflarını firmamıza ödeyeceğini sipariş tamamlanmadan önce müşterilerimizin onayına sunulan ''Mesafeli Satış Sözleşmesine'' istinaden taahhüt etmiş sayılır ve elektronik ortamlarda yapılan alışverişlerde ''Mesafeli Satış Sözleşmesi'' ıslak imzalı sözleşme hükmünde olup, her iki tarafı da yasal olarak sorumlu kılmaktadır.

 

ÖDEME ANINDA KREDİ KARTIM REDDEDİLİYOR?

 

Alışverişin son aşamasında kredi kartı bilgileriniz, online olarak bankaya iletilerek provizyon istenir. Provizyon alınması durumunda, siparişiniz tamamlanır. Geçici bir süre için banka ile irtibatın kesilmesi halinde provizyon talebi geri çevrilebilir. Bu gibi durumlarda kısa bir süre sonra tekrar denemelisiniz. Kredi kartınızın sürekli olarak reddedilmesi ise aşağıdaki sebeplerden kaynaklanmış olabilir.

 

a-Yanlış kredi kartı numarası giriyor olabilirsiniz.

b-Kredi kartı tipi (VISA, MASTER) yanlış giriyor olabilirsiniz.

c-Kredi kartınızın harcama limiti dolmuş olabilir.

d-Kredi kartınızın son kullanım tarihi geçmiş olabilir.

e-Kredi kartınız internet üzerinde kullanıma açık olmayabilir. (Bankanızı arayınız)

f-İnternet bağlantınız kopmuş ya da yetersiz olabilir.

 

SANAL KART KULLANABİLİR MİYİM?

 

Evet, kullanabilirsiniz. Sanal Kart, bankaların özellikle internet alışverişi için hizmete sundukları bir çeşit kredi kartıdır. Bu kartın özelliği ise, limitinin 0 (sıfır) olmasıdır. Peki, limiti sıfır olan bir kartla nasıl alışveriş yapacaksınız? Önce, satın alacağınız ürün(lerin) toplamını hesaplıyorsunuz. ”Satın al” butonuna basmadan önce, ilgili bankanın internet şubesine girip, hesabınızdan veya sürekli kullandığınız kredi kartından, ödeyeceğiniz kadar olan tutarı sanal karta yüklüyorsunuz. Böylece sanal kartınızın limiti, alışveriş yapacağınız ürün bedeli kadar oluyor. Alışverişinizi yapıyorsunuz ve sanal kartınızın limiti tekrar sıfır oluyor.

 

SİPARİŞİM NE KADAR SÜREDE HAZIRLANIR?

 

Siparişinizdeki ürünün stoklarda bulunması, Vizyon Time  mağazamıza gelen siparişlerdeki yoğunluk durumuna göre; mesai günlerimiz içerisinde 15.00'e kadar verilen siparişleriniz aynı gün,15.00'den sonra verilen siparişleriniz ise ertesi gün işleme alınır. Siparişteki ürünlerin iç stoğumuzda bulunması halinde 17.00'ye kadar olan siparişler aynı gün, 17.00'den sonra alınan siparişler bir sonraki gün kargoya verilir. Aynı gün kargo hizmetimiz, iç stoğumuzda bulunan ürünler için geçerli olup, iç stoğumuzda bulunmayan ve dış tedarikle sağlanan ürünler, 1-5 iş günü içerisinde temin edilebilmektedir.  Vizyon Time, siparişinizi mümkün olan en kısa sürede hazırlayıp size ulaştırmaya çaba gösterir. Belirtilen sürede hazırlanan siparişler tarafınıza ulaştırılmak üzere kargo firmasına iletilir. Kargo firmasının teslimatları ortalama 1-5 iş günü arasında değişmektedir. (Bu süre illere göre değişmektedir.)

 

SİPARİŞİMİ VERDİM NASIL TAKİP EDECEĞİM?

 

Sipariş verdiğiniz andan itibaren sisteme bırakmış olduğunuz mail adresinize tüm sipariş hareketleriniz bilgi olarak gönderilmektedir. Siparişiniz kargoya verildiğinde yine bir bilgilendirme maili gönderilir ve akşam 19.00 dan sonra da mail adresinize kargo takip numarası ile kargo takip linkiniz gönderilmektedir. Kargo hareketlerinizi bu maildeki kargo takip linkine tıklayarak gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca sisteme bırakmış olduğunuz mobil telefonunuza kargo şirketi tarafından siparişinizin aşamalarıyla ilgili bilgilendirme SMS leri gelecektir.

 

Web sitemiz üzerinden ise, ''Hesabım'' bölümünde yer alan "Siparişlerim" alanından sipariş aşamalarınızı öğrenebilirsiniz.

 

HANGİ KARGO FİRMASI İLE TESLİMAT YAPILIYOR VE NE KADAR KARGO ÜCRETİ ALINMAKTADIR?

 

www.vizyontime.com olarak Aras Kargo ile anlaşmalıyız.Toplam alışveriş tutarı 100 TL’ nin altında kalan siparişlerden 7,50 TL Kargo Ücreti alınmaktadır. 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücreti alınmamaktadır. Ayrıca teslimatta ödeme metodu ile yapılan alışverişlerin tahsilat hizmet bedeli ücreti 7,95 TL. dır.

 

ANLAŞMALI OLDUĞUNUZ KARGO FİRMASI DIŞINDA DA FİRMALARLA GÖNDERİ YAPILIYOR MU?

 

Anlaşmalı olduğumuz kargo firması haricinde firmalarla gönderim yapılmamaktadır.

 

ALMIŞ OLDUĞUM ÜRÜN DEFOLU ÇIKTI, NE YAPMALIYIM?

 

Vizyon Time  olarak satmış olduğumuz ürünler üreticilerince pek çok kez kalite kontrol aşamasından geçmektedir. Buna rağmen almış olduğunuz ürününün üretimden kaynaklı problemlerinde; elinizdeki ürünü ve durumu anlatan bir not ve faturasının tüm nüshalarıyla ile birlikte bize göndermenizi rica ederiz. Ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade, iptal veya değişim talebinde bulunmanız gerekmektedir.Bunun için size en yakın Aras Kargo firması aracılığıyla kargo ücreti tarafımızdan ödenmek üzere Vizyontime.com adına gönderim yapmanız yeterlidir. Ürün tarafımıza ulaştığı anda gerekli inceleme yapıldıktan sonra yeni ürün adresinize Aras Kargo ile gönderilecektir.

 

SİPARİŞİMİN BAZI/TÜM ÜRÜNLERİNİ İADE ETTİM TARAFIMA TUTAR İADE İŞLEMİ NASIL YAPILACAKTIR?

 

İnternet sitemizdeki ürünlerin bir kısmını veya tümünü ''İade Şartlarımızda'' belirtilen maddeler doğrultusunda iade etmeniz ve ürünlerin tarafımıza ulaşmasından sonra ödeme şeklinizin durumuna göre 3 iş günü içerisinde firmamızca iade işleminiz gerçekleştirilecektir. Kredi kartıyla yapmış olduğunuz ödemelerde firmamızca iade işlemi gerçekleştirildikten sonraki süreç, tamamen bankanızın inisiyatifindeki bir süreçtir. İnternet üzerinden kredi kartı ile ödemelerde aynı kredi kartınıza iade yapılır. Havale veya eft ile ödeme yaptıysanız, aynı hesap numarasına iade yapılır. Kapıda ödeme yaptıysanız; vereceğiniz banka hesabı numarasına tutar iadesi yapılacaktır. Bu hesap numarasını iade ettiğiniz ürünün içine koyacağınız bir not ile ve info@vizyontime.com’ a bir e-posta göndererek yapabilirsiniz. Kapıda ödeme seçeneğinde; tutar, Kargo firmasından hesabımıza geçtikten sonra tarafınıza gönderilmektedir.

 

İade, iptal ve değişim hakkında detaylı bilgi için lütfen BURAYA tıklayın!

 

İADEM GERÇEKLEŞTİ FAKAT HESABIMA ÖDEDİĞİM MİKTARDAN DAHA AZ BİR MİKTAR YANSITILMIŞ. BUNUN NEDENİ NEDİR?

 

Kargo bedellerinin tarafımızdan ödeneceğini taahhüt etmediğimiz durumlarda kargo firmasına ödenen kargo ücretleri ve teslimatta ödemelerde yine kargo firmalarına ödenen tahsilatlı gönderi hizmet bedelleri ödemiş olduğunuz toplam tutardan düşülerek iade işlemi gerçekleşmektedir.

 

KARGO FİRMASI TESLİMAT İÇİN GELMİŞ BEN YOKTUM NE YAPMALIYIM?

 

Sizi, belirtmiş olduğunuz adresinizde bulamayan kargo görevlisi, en yakın irtibat noktasının adresini bırakarak paketinizi almak üzere oraya davet edecektir. Aynı zamanda, İnternet Müşteri İlişkileri üyelik sırasında verdiğiniz telefon ve e-posta adresleri kanalıyla size ulaşmaya çalışacaktır. Buna rağmen 3 gün boyunca sizden bir haber alınamaması durumunda, paketiniz firmamıza geri gönderilerek iade işlemleri yapılacak ve kargo ücreti düşülmek suretiyle sipariş bedeli tarafınıza iade edilecektir.

 

ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPABİLİRİM?

 

Hesabım sayfasında yer alan ''parolamı unuttum'' butonuna tıklayın, çıkan ekranda ilgili kutucuğa üyelik oluşturduğunuz e-mail adresinizi yazıp devam butonuna basınız. Hemen size, yeni parolanızı içeren bir e-posta gönderilecektir. Bu parolayla sisteme giriş yaptıktan sonra dilerseniz ''Hesabım'' bölümünde ''Parola Değiştir'' sekmesinden tekrar parolanızı değiştirebilirsiniz.

 

KİŞİSEL BİLGİLERİMİ SİZE VERMEM GÜVENLİ MİDİR?

 

Vizyon Time, verdiğiniz bilgileri yalnızca, sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına kullanılır.Bilgileriniz firmamız datası dışına çıkartılmaz ve siparişinizin size daha çabuk ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak adına yalnızca iletişim bilgileriniz anlaşmalı kargo firmamızla paylaşılmaktadır. Bunun haricinde diğer firmaların reklam ve tanıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere asla paylaşılmaz.

 

ÜRÜNLERİN FİYATLARINA KDV DAHİL Mİ?

 

Vizyon Time mağazamızdaki tüm ürünler, KDV dahil fiyatlarıyla sergilenmektedir.

 

SİPARİŞLERİMİ NEREDEN GÖREBİLİRİM?

 

Üye giriş bilgilerinizle mağazamızda oturum açtıktan sonra ''Hesabım'' sayfasına giderek ''Siparişlerim'' sekmesine tıklayıp, siparişlerinizi görüntüleyebilirsiniz.